az előző két hírlevél után (100-81., 80-61.) itt a harmadik a sorban, ahol 2023 toplistájáról írok, szubjektív alapon, de amennyire lehet, megérvelve. Ha van észrevételed, kommented, ne tartsd magadban, és így is köszönöm, hogy kitartasz a kisterem mellett!
Az idei év tele volt nagy visszatérésekkel, és szerencsére az esetek többségében meg is érte várni az újabb életjelre: a Disaster is ezen kiadványok sorát erősíti, főleg, hogy egy ereje teljében visszatért screamo zenekar szenvedélye járja át a rögzített dalokat. Ha az új Jeromes Dream túl művészkedő, az új Loma Prieta pedig túl öreges lett neked, akkor ezekben a dalokban elég könnyen lelsz majd menedékre, mert tényleg egy 100%-ig műfajazonos, katartikus lemezről van szó, ami nem tesz hozzá a screamo történelméhez, de párját ritkítja az idei felhozatalban, ha a retrospektív anyagokat nézzük.
Valószínűleg nem ez volt a kimondott szándék, de a svéd Enforcer új lemeze egy hatalmas sound-a-like mixtape a nyolcvanas évek heavy metalja előtt tisztelegve. Persze a Nostalgia a címében nem árul zsákbamacskát, de azt talán kevesen gondolhattuk előre, hogy ennyire változatos és magas színvonalú lesz a végeredmény, úgy, hogy közben a lemez nem ciki, pedig 2023-ban nehéz méltósággal AOR-refréneket énekelni. Az Enforcer új anyag borzasztó változatos, akár egy dalon belül is váltja egymást több hatás, és emiatt nagyon könnyű belefeledkezni. Ha szereted a Pretty Maidset, a Helloweent, a Saxont, a Maident, és rég éreztél olyat, mint az első két Masterplan megjelenésekor, akkor imádni fogod ezt a lemezt, és új kedvenc zenekart is avathatsz.
58. DELUXXE: If You Were Me (említve: #019) // Bandcamp
Még októberben úgy írtam le ezt az albumot, hogy “olyan, mintha Blitz pólóban játszanál ‘Cure dalokat”, és azóta sem változott a véleményem róla. A maga nemében egydimenziós lemez az If You Were Me, viszont a célját maradéktalanul eléri, miközben megerősíti a tényt, hogy még mindig a punkzenészek tudnak a legkönnyebben kiteljesedeni a ‘Chameleons vagy a ‘Cure emlékeinek újragondolásában.
57. VOMITORY: All Heads Are Gonna Roll (említve: #014) // Bandcamp
Mindig is tiszteltem a Vomitory-t azért, amit kiemelt sorkatonaként megbízható, sosem ciki lemezek hadát hozva tettek a svéd death metal életben maradásáért, de azt nem gondoltam volna, hogy a kilencedik nagylemezükre fogok a saját csúcsmunkájukként gondolni. Az ‘All Heads elképesztően szórakoztató az elejétől a végéig: agresszív, gyors, csodálatosan szól, és olyan sodrása van a gitártémáknak, hogy nem tudsz róla elkapcsolni. Az egy dolog, hogy a Vomitory eddig is értette, hogy miért csodálatos a svéd death metal, és tett is azért, hogy ez így maradjon, de az új albumuk tényleg kortárs alapműnek tűnik a műfajban, ami egy legenda tényleges másodvirágzását bizonyítja.
Mindig örülök annak, amikor egy amerikai zenekar megpróbálja kisajátítani az európai műfaji hagyományokat, és a Tolkien-hatásokat miszticizmussal elegyítő One of Nine is azon zenekarok közé tartozik, akik attól válnak szerethetővé, hogy a körön kívülről éreznek rá arra, mitől működik igazán egy hangzásvilág. Az Eternal Sorcery a kilencvenes évekbe röpít vissza, a black metal második hullámának skandináv megjelenései közé, így a Satyricon és a korai Ulver hatása mellett aligha lepődsz majd meg, amikor a gyötrelmes gitártémákat a korai Dissectionre emlékeztető dallamos bontások váltják. A One of Nine tényleg az év egyik legnagyobb meglepetése, autentikus megszólalással, szerethető dalokkal, emlékezetes koncepcióval.
Debütalbumként nem is lehetne szerethetőbb a The Omnicidalist, ami az At The Gates, a Desultory, a Gates of Ishtar és a Sacrilege által leírható svéd melodikus death metal világában érzik igazán kényelmesen magukat. Az Omnicidal ennek köszönhetően épp annyit kacérkodik a tipikus, HM-pedálos riffekkel, mint amennyire nem hanyagolja el a csontdallamos darálásokat és a szólókat sem. Azt nem mondom, hogy az idei év egyik legeredetibb alkotása volna a The Omnicidalist, de azt, hogy szerethető, megjegyezhető és könnyű ráfüggni, senki sem veheti el tőlük.
54. ENDLESS SWARM: Manifestated Forms (említve: #006) // Bandcamp
Az utóbbi évek egyik legjobb power-violence albumát szállította le az Endless Swarm, és a húsz dalos Manifestated Forms kellően változatos ahhoz, hogy a punkos lüktetések, a grindos felhúzások és az egymásra válaszolgató vokálok ne adjanak okot az unalomra. Az eredeti kritikámban kifogásoltam a hangzást, de az év előrehaladtával teljesen elfogadtam a lemezt olyannak, amilyen: nem lesz a tömegek kedvence a Manifestated Forms, viszont akik szeretnek a sorok között olvasni, és általában beleállni a fogyasztói társadalomba, azoknak ennél jobb soundtrackje aligha lehetett idén.
53. HELLERUIN: Devil, Death and Dark Arts // YouTube
A holland egyszemélyes black metal zenekar, a Helleruin is szintet lépett új lemezével: a Devil, Death and Dark Arts is a második hullámos black metalra támaszkodik, de a zenéjét mégis átjárja egyfajta borzongató, hipnotikus atmoszféra, amitől a lemez mégsem válik sejtelmessé, csak nagyon-nagyon hideggé. A Misþyrming vendégeként fél Európát végigturnézó projekt nagyon magabiztosan játszik a figyelemirányítással: az akusztikus-kipengetős közjátékok után biztosra veheted, hogy még keservesebb, örvénylő témák jönnek, és emiatt nagyon könnyű elejétől a végéig lepörgetni az albumot. Ha műfaji újítást nem is, de magával ragadó dalokat mindenképp hozott a második Helleruin-album, ami az idei év egyik legjobb európai black metal lemeze lett.
A belga Carnation tagjai rossz emberek nem lehetnek, mert annyira szeretik a klasszikus Entombed-hangzást, hogy saját zenekaruk is mindmáig erre játszik rá minden albumán. A Cursed Mortality azért hozott változást a képletben: HM-pedálos anyag ritkán ennyire progresszív, így néha olyan hatást kelt az új Carnation album, mintha egyszerre akarna Bloodbath és Opeth is lenni. Ezzel persze semmi baj sincs, mert az arányok mindig is a svéd death metal oldalán maradnak meg, de az okosan, csak csínján adagolt tiszta énekdallamok és az akusztikus jellegű kiállások ha elsőre furcsán is hatnak, azért mégis izgalmassá és karakteressé teszik a Cursed Mortality dalait. A zenekar jövőre a Pestilence vendégeként jön az A38-ra, már csak miattuk is érdemes lenne jegyet venni a koncertre, mert tényleg meghökkentően jó album lett a Cursed Mortality, ami egyben a Carnation karrierjének csúcslemeze is.
Mindig nagy felelősség hinni a sajtóanyagoknak, de a Tomb Mold ténylegesen újjászületett új lemezén. A már kitaposott, hagyománytisztelő death metal hangzásban sosem volt ennyire hangsúlyos a középidőszakos Death, a korai Cynic és az Atheist hatása, és emiatt a Tomb Mold nemcsak progresszívebb, hanem különlegesebb is, mint valaha. Persze az ősember-hangulat így is garantált, de a dalszerkezetek annyira összetetté váltak a gitártémákkal együtt, hogy tényleg öröm elveszni az ‘Enduring Spiritben. Ha több időt töltöttünk volna együtt idén, lehet, hogy magasabb helyre kerül az évzáró listán, de az elvehetetlen, hogy így is az idei csúcsteljesítmények között van az anyag.
50. DWELLINGS: Little Garden (említve: #014) // YouTube
Nem szeretem ismételni magam, de még mindig tartom, hogy “ha szereted a ‘Fall of Troy kísérletezős időszakát, visszasírod a Dance Gavin Dance Happiness utáni korszakát, és csak általában szereted az agyas-dallamos post-hardcore-t abból az iskolából, ahol a pedálok kisvasútban vannak bekötve, akkor a Dwellings második nagylemezét egyenesen imádni fogod.” Végül a Hail The Sun se tudta megszorítani az itt hallható dalokat, a hangzás pazar, a gitárdallamok tapadnak, a hangszerelés parádés, ennél önfeledtebb lemez ebben a műfajban idén tényleg nem jelent meg.
Az évek során igazi zenekarrá vált Outlaw-nak nagyon jót tett a belső kritikai ellensúly, mert a Reaching Beyond Assiah nemcsak a zenekar legjobb lemeze lett, hanem az idei év egyik legfenyegetőbb black metal anyaga is. A lemez alapvetően a kilencvenes évek dallamos black metaljára épít, és elidegeníthetetlen a Dissection vagy a Necrophobic hatása, de közben mégis van annyira kurrens az összhatás, hogy a Mgla, a Watain vagy az Uada rajongói is egyből rá tudnak majd hangolódni ezekre a dalokra. Tényleg nagyon ritka együttállás az, amikor egy epikus, nagy formátumú lemez nem válik dagályossá vagy giccsessé, de az Outlaw nemcsak megugrotta ezt a lécet, hanem az idei év egyik legjobb lemezét is ránk szabadították.
48. ENVISION: The Gods That Built Tomorrow // Bandcamp
Az újkori hardcore zenekarok közül az Envision az egyik legígéretesebb, és a debütalbumuk tényleg figyelemre méltó kiadvány lett, főleg azért, amilyen magabiztosan keveri saját hatásait. Megpróbálom körülírni, de nem lesz könnyű elképzelni: olyan, mintha a Trial tagjai Shelter pólóban játszanának metalos hardcore-t, ami megidézi az ezredforduló youth crew és metalcore zenekarait, de közben úgy szólnak a gitártémák, mintha egy nyolcvanas évekbeli metallemezről szedted volna le őket. Nehéz, ugye? Tudom, de ez is azt mutatja, hogy milyen hatásos karaktere van az Envisionnek, és hogy a megteremtett hangulat a spirituális, befelé forduló szövegekkel együtt milyen magas színvonalú lemezt eredményezett. Csak remélni tudom, hogy valaha élőben is láthatjuk majd őket, és főleg, hogy ezzel a lemezzel tovább tudjanak majd nőni.
Sam Richards (Cult Leader) másik zenekara, a Rile egy módfelett felzaklató lemezzel rukkolt elő idén. A Pessimist pont olyan, mint a címe, és zeneileg alapvetően a disszonáns metalcore és a sludge között helyezkedik el: a Botch-nál visszafogottabb, a Buried Inside-nál matekosabb, a Today Is The Day-jel pedig maradéktalanul osztozik a klausztrofób élmény megteremtésén. Bár igazi húzódal nincs az albumon, annyi meló van a lemez egészében, hogy kellően karakteres és nyugtalanító ahhoz, hogy ez ne is legyen számottevő probléma.
Harmadik albumán a Wormhole fennállásának legszebb, leginkább kidolgozott gitártémáival rukkolt elő. Az Almost Human az első lemez, ami a Season of Mist gondozásában jelent meg, és nem is annyira értem, hogy talált egymásra ez a két szereplő, tekintve, hogy a Wormhole esetében a szeretet-gyűlölet skáláját nagyon hamar kijelöli a slames, mélyen bugyogó vokál. Bevallom, néha nekem is sok ez a fajta monoton csörlőtekerés, de az a helyzet, hogy annyira erősek a gitártémák, hogy ezzel együtt is az egyik idei kedvenc lemezemmé vált az Almost Human. Nem tudom, hogy szélesebb körben hoz-e sikert majd ez a felvétel: csak a zenei oldalát nézve bőven van benne potenciál a technikás death metal sablonjainál sokkal disszonánsabb, szenvedélyesebb gitárdallamoknak köszönhetően, de könnyen lehet, hogy fekete ló marad ez az album.
45. STIGMATISM: Ignorance in Power (említve: #019) // Bandcamp
Spoiler a Justice-ból ismét nagyot alkot: az Ignorance in Power alig 11 perces, de akkora szerelmeslevél a korai Agnostic Fronthoz, amihez foghatót ritkán hallani. A lemez csodálatosan szól, a dalok elképesztő hatásosak, dühösek, feszesek, a borító is mesés, szóval minden adott ahhoz, hogy a Stigmatism debütalbumát joggal hívjuk az év egyik legjobb hardcore/punk albumának.
44. HAIL THE VOID: Memento Mori (említve: #004) // Bandcamp
Amikor igazán jó doom albumokról beszélünk, a gitártémák mellett legalább ennyire meghatározó a frontember karizmája is: a legmenőbb Black Sabbath riffeket hozhatod le a terembe, ha szar az énekesetek, mert senki sem fogja elhinni, hogy mitől lennétek más, mint a többi százezer hasonló banda. A Hail The Voidnak szerencsére nincsenek ilyen problémái, mert Kirin Gudmundson személyében olyan torka van a zenekarnak, ami egyszerre juttatja eszedbe a csúcsidőszakos Danziget, és akár Eric Wagnert is a Trouble-ből. A dalok természetesen komótosak, a hangzás visszhangos, az énekdallamok pedig borzongatóak, ahogy annak lennie kell: a Memento Mori a műfaj egyik nem elégszer megénekelt idei csúcsteljesítménye.
43. MOONLIGHT SORCERY: Horned Lord of the Thorned Castle (említve: #019) // Bandcamp
A finn Moonlight Sorcery nevét sokan idén összemosták a Children of Bodommal, és bár nem alaptalan a mellérendelés, alapvetően a ‘Horned Lord is egy ambiciózus, bátor, dallamos black metal lemez lett, sok power metalos kitekintéssel. Épp úgy, mint a korai ‘Bodom-lemezek esetében. A kritikámban úgy fogalmaztam, hogy ez a hangulati átfedés nagyjából olyasmi, mint ami a Stormkeep és a Dimmu Borgir között áll fenn: persze, a hatás tagadhatatlan, de a Moonlight Sorcery zeneisége sokkal rétegzettebb annál, minthogy megelégedjen sima mimikrivel. A ‘Horned Lord dallamközpontú megoldásainak tényleg évek óta nem volt érdemi kihívója, épp amiatt sem, mert a többség (pl. Imperanon, Norther) csak a felszínt kapargatta, abban, hogyan sajátítson el egy hangzásvilágot, miközben a Moonlight Sorcery pedig hallhatóan magának akar megfelelni, és emiatt működik igazán az egész lemez.
2021-ben a Kill Grid mindent vitt a thrash metal megjelenések között, emiatt kicsit tartottam attól, hogy mit érdemes várni az Enforced harmadik lemezétől, de szerencsére a War Remains nem esett bele az önismétlés csapdájába. Vegyél egy nagy levegőt, mielőtt elindítod a lejátszást, mert az alig félórás lemez semmi pihenést nem hagy az elmédnek: ilyen értelemben sikerült fokozni a Kill Grid agresszivitását, miközben az Enforced lendülete nem válik sem öncélúvá, sem monotonná. Persze, a zenekar eszköztára a maga nemében limitált, de azt vétek lenne megkérdőjelezni, hogy a zenekar ne volna mestere az arányérzéknek. Az Enforced számára nem ért véget a nyolcvanas évek, és ez mindannyiunk számára örömhír.
Idén Veszprémben láthattam élőben ezt a balkáni kórust, és bár látszólag elüthet a lista egészétől, sok szempontból indokolt a szerepeltetésük az évzáró összefoglalóban. A PJEV alapvetően balkáni lázadó, rendszer- és hatalomkritikus népdalok gyűjtésével lett életre hívva, és a lánykórus társadalmi kérdésekben is borzasztó aktív. Ez a hangfelvétel, a Medna Roso élőben lett felvéve, helyenként orgonával és szaxofonnal kísérve, de annyira elementáris ereje van a kórus hangjának, annyi szenvedély és tragédia van benne, hogy igazából kíséret nélkül is megállná a helyét.
Nemsoká a végére érünk a listának, hamarosan következik a 21-40. közötti lemezek sora!