remélem, élvezitek a nyarat, amennyire módotokban áll, legalábbis jó sok buli van mindenfelé, meg ilyenkor szokták általában feltölteni az emberek a laposelemeket.
Számomra idén a nyaralás nem opció, szóval addig is tudom működtetni a hírlevelet olyankor, mikor a többiek alszanak, így a mostani összeállítást is megpróbáltam nagyon vegyesre venni, bár ezt is majdnem két hétig írtam, különböző részletekben.
Nem is rabolom az időtöket, hiszen a lemezek miatt iratkoztatok fel, amit továbbra is köszönök nektek!
- nem hagyhatom ki a hírlevélből a New York-i Strega Nona debütálását, mert ha magadénak érzed a Brutus, a Made Out Of Babies és a Marriages világát, akkor a Walk In Beauty is hamar utat talál majd a füledhez: bár látszólag tipikus blackgaze anyagról van szó, annyira elementárisak az énektémák, és annyira jó arányérzékkel vannak felépítve a gitártémák váltásai, hogy nagyon könnyű úgy újra és újra elővenni ezt a lemezt, hogy nem vársz tőle világmegváltást, de közben beszippant a hangulata.
- a svéd Century debütalbuma annyira szerethető heavy metal múltidézés, hogy Fenriz is örömmel tenné be a rádióműsorába: a The Conquest of Time a NWOBHM aranykorát eleveníti fel, kísérteties énektémákkal, visszhangzó cinekkel, tompa tamokkal, szóval minden adott ahhoz, hogy többször is pörögjön ez a remek album, ha a Judas Priestnek csak a korai időszakára esküdnél.
- a Fly Over States debütáló EP-je az ezredforduló utáni emocore hangzást gondolja újra múltidéző megszólalással, szóval ha szereted az Underoath-ot, betéve tudod a Static Dress dalait, rég vetted elő a Burden of a Day-t, de mellette azért hiányzik az A Skylit Drive első EP-je (szigorúan csak az), akkor a MySpace-en is bekövetnéd ezt a zenekart, mert mindent megadnak, amit ebben a keretben elvárhatsz.
- a bristoli Zero Again tizenötszámos debütalbuma akaratán kívül is megválaszolja azt a kérdést, hogy egy crust-punk / d-beat album hogyan tud igazán aktuális lenni 2023-ban. A ‘Deep Appreciation egyszerre merít a klasszikus műfaji hagyományokból, miközben a saját zenei világában megjelenik a brit punk, a korai Neurosis, az útkereső Voivod és a Killing Joke hatása is, amitől a végeredmény egyszerre disztópikus, reménytelenül szenvedélyes, és végtelenül hihető. Nem fog mindenkinek tetszeni, de nagyon könnyen rá lehet forogni.
Emellett hadd emeljem ki külön, mennyire várom ősszel a Final Gasp debütalbumának megjelenését. Ha szereted a Twitching Tonguest, a Life of Agony-t, az Age of Apocalypse-t, az Unto Otherst, és általában a kilencvenes évek olajosan folyó gitártémáit, amiben a crossover találkozik a szívfájdalommal, akkor valószínűleg a Climax Infinity jóvoltából új kedvencet avatsz majd te is, én legalábbis borzasztó lelkes vagyok emiatt:
MESS Under Attack (2023, Mendeku Diskak) // Bandcamp // YouTube FFO: Blitz, The Chisel, Combat 84, Generación Suicida
Nagyon örültem annak, amikor az egyik korábbi hírlevél kapcsán többen is említettétek, mennyire tetszett nektek a Conservative Military Image új albuma, és ezért is szerettem volna ajánlani a mexikói Mess új lemezét, az Under Attackot, ami a nyolcvanas évek oi/punk hangzását tekeri meg csodálatos gitártémákkal, imádnivaló dobhangzással, és patikamérlegen kimért visszhanggal.
Én is a The Chisellel közös splitnek köszönhetően ismertem meg a zenekart, viszont az Under Attack a maga félórás terjedelmével sem válik unalmassá, még a kiszámíthatósága ellenére sem. De hát itt nincs is helye világmegváltásnak: van egy kötött formanyelv, amit csak így érdemes játszani, hiszen a dalok rántanak magukkal, a hangzás csodálatos, a borító pedig tökéletes ahhoz, hogy xeroxolhasd a világ bármely pontján.
Az Under Attack a kétnyelvűségével kellő szenvedélyre is szert tesz, a kórusokat pedig te is énekled a zenekarral a harmadik hallgatás után. A gitár lefelé pengetve, a vokál megismételve, a náci verve jó, az Under Attack pedig elég vehemens ahhoz, hogy ha még valaha kisüt a nap, gördeszkázáshoz pörgethesd újra meg újra.
RUIM Black Royal Spiritism - I. O. Sino de Igreja (2023, Peaceville) // Bandcamp // YouTube FFO: Mayhem, Deathspell Omega, Drudkh
Én is azok közé tartozom, akik Blasphemerhez kötik a Mayhem legizgalmasabb időszakát (a Chimaira és az Ordo Ad Chao közti átmenet számomra az egyik leginspirálóbb zenei váltást jelenti, egyszer lehet, hogy külön is írok majd róla), és ezért is tudom leírni már most, hogy a Ruim debütalbuma nemcsak évzáró toplistás teljesítmény, hanem az utóbbi évek egyik legeredetibb extrémzenei albuma is, ami egyszerre fenyegető és hipnotizáló élményt ad minden hallgatással.
Ha emlékszel, az előző hírlevélben már említettem, hogy az Agressor zenéje hogyan jutott el a Mayhem próbatermébe, és ezt azért is szerettem volna megemlíteni, mert Blasphemert CSR, az Agressor legendás dobosa kíséri ezen a felkavaró anyagon. A Black Royal Spiritismet egyszerre járja át valami földöntúli szorongás, miközben a zenei anyag elképesztően változatos, és úgy kacérkodik más formanyelvi elemekkel, törzsiesen beforgó kántálásokkal, monolitikusan ismétlődő témákkal, hogy attól csak még fenyegetőbbé, bensőségesebbé válik az összkép.
A Ruim debütalbuma egyáltalán nem old-school keretben íródott, de ez nem is vallana Blasphemerre: gitározása változatos, és közben mégis egységes atmoszférája van a lemeznek, miközben vokáltémái szinte egy-az-egyben a Dead-vezette Mayhemet elevenítik fel. Viszont ha van egy pont, ahol a Ruim lezárja a Mayhemmel való összehasonlítás lehetőségét, az pont a Fall of Seraphs újragondolása, ami teljesen új karaktert kap, főleg Proscriptor (Absu) vendégvokálozásának köszönhetően.
Nem tudom, hogy ez a projekt mennyire maradhat életképes, és hogy Blasphemer szeretné-e folytatni, de az biztos, hogy a Black Royal Spiritism elképesztő zenei teljesítmény lett, ami messze maga mögött hagyja azokat a(z amúgy szerethető) black metal megjelenéseket, melyek újra és újra felmondják a leckét ahelyett, hogy korábban kijáratlan ösvényre merészkednének.
NOBLE VICTORY Minotaur (2023, H-Music) // Spotify / YouTube FFO: Gates of Ishtar, Desultory, Edge of Sanity, Unanimated
Mindig megszállottja vagyok a másodvirágzásoknak, tudod, annak, amikor egy korábban már sokat elért zenészben van annyi nafta, hogy másodszor is képes legyen megmutatni azt, hogy a története még korántsem leírható vagy véges, retrospektív. A Noble Victory ilyen értelemben nemcsak azért szállította le az év egyik legjobb hazai extrémzenei albumát, mert Fellegi Ádám szerzői csúcsteljesítményeinek egyike az album, hanem azért is, mert a Bloodrainbow frontembereként a neki járó rivaldafényt talán soha meg nem kapó Szalai Ádám élete vokáljait hozza a Minotaur dalaiban.
A Noble Victory bemutatkozása a svéd death metal kilencvenes évekbeli időszakára tekint vissza, amikor ebben az alapvetően dallamos extrémzenei keretben megfért egymás mellett a death metal pumpálása és a black metal miszticizmusa, kozmikus elvágyódása, így nem is véletlen, hogy az alapvetően koncepcióként megírt album egyszerre merít ebből a korszakból (beleértve a Dissection hagyatékát, valamint a fent namedropolt zenekarokat, és persze a Dismembert), miközben teljesen korszerű megoldások is hallhatók rajta, amikben visszaköszönnek Ádám Bridge To Solace-ben töltött évei is.
A Minotaur a maga örvénylésével azért is borzasztó hatásos, mert amikor soknak tűnnek a zenei megoldások, vagy sűrűnek érzed a zenei szövetet, mert annyi minden történik kórusostól-aláfestéstől, akkor sem válik dagályossá, és végig megőrzi a méltóságát, feszességét, arról nem is beszélve, hogy a Grenmában felvett lemez kiemelkedően erősen szól. Bevizsgáltam én mindenhol, laptopon, fülessel, fejhallgatóval, autóban, és nem találtam rajta fogást, tényleg példaértékű a lemez megszólalása.
Amivel egyedül fenntartásom van az album kapcsán, az jobbára a vizuális külalak: az elvitathatatlan, hogy ez az artwork elkülönül a műfaji sablonoktól és a hazai alkotóktól, de ezekhez a dalokhoz fenyegetőbb, old-schoolabb borítót és logótervet is el tudtam volna képzelni, hogy már ránézésre is elárulja azt, hogy mekkora lemezzel van dolga a gyanútlan hallgatónak. (Illetve az mindenképp örömteli, hogy a bookletben elhelyezett idézetek is erősítik a lemezkoncepciót, ha teheted, vásárolj CD-ket te is.)
A hangszeres játékban nem lehet elmenni amellett sem, hogy Szirota Márió továbbra is a színtér egyik, ha nem a legjobb dobosa, Pap Attiról már sokszor elmondtam, hogy a nemzedékem legjobb basszusgitárosa, és ezt azóta is tartom, Herczeg Laci pedig szerintem egyenesen lubickol ezekben a témákban. A Noble Victory ezért is tökéletes példa arra, hogy látszólag egy komfortzónán belülre lőtt lemezről van szó, de a Minotaur nemcsak megteremti a saját karakterét és hangzását, hanem csak alapoz a hatásaira, ahelyett, hogy másolná azokat, miközben saját formanyelve már most kellően kiforrott ahhoz, hogy ez a zenekar életképes és izgalmas maradjon a jövőben is. Csak remélni tudom, hogy koncertképes is marad a csapat, mert üdítő és rég hiányolt színfolt a Noble Victory a hazai extrémzenében, ami az idei Casketgarden újrakiadással együtt azt a büszke érzetet kelti, hogy azért ebben a hangzásban is versenyképesek vagyunk nemzetközi értelemben is.
LAZARVS Blackest (2023, MMM) // Előrendelés FFO: Exodus, High on Fire, Alice In Chains, Power Trip
Az a kereszt, amit Áron András magára vett, nemzedéki értelemben is terhelt. Egyfelől azért, hogy mennyi alteregója van, másfelől hogy ebben az előadói keretben hol van a Lazarvs helye. Ez azért is kardinális, mert az Apey & the Pea tudatos szándékkal lépett ki az underground státuszból olyan eszközöket megragadva, amik egyébként a szigorú, üzemi értelemben vett zeneipar hajtóerejét adják, és ezzel betonozták be végül saját piaci státuszukat. De közben azért ez mégis egy magányos út két periféria között, egyben fenntartva a maga kettősségét is, hogy meddig lehet hitelesen képviselni egy alulról szerveződő közösséget, és onnantól, ha mások szabályai szerint játszol, mennyire támaszkodhatsz azok megbecsülésére, akik a kezdetekkor is veled voltak.
Ami a HEX-nél még feldobta a labdát annyira, hogy egy, a Behemoth-hoz hasonló spirál lehetőségét láthassam ebben az ösvényben, az mostanra nekem úgy tűnik, hogy az underground zenekaroknál a nagyobb elérés és a kiépített stáb fenntartása érdekében a Lazarvsnak tudatosan vállalt felelőssége van abban, hogy rendre hozzon egy adott színvonalat a fenntarthatóság jegyében, nagyobb kísérletezések nélkül, betonbiztos elégedettség elérésével. De közben az üvegplafonnak mégis megvan a teteje, mert alapvetően még mindig extrémzenei keretről beszélünk, miközben a Lazarvs saját tábora talán a legszélesebb itthon, ha angol nyelvű metalról beszélünk. Viszont ha szélesíteni akarod az elérést ilyen keretben, akkor többnyire hátat kell fordítani a konvencióknak ahhoz, hogy a határokon kívül is hegyezzék az emberek a fülüket, vagy 100%-ban kiszámítható zenét kell játszanod, de az meg csak a másodvonalhoz lesz elég, szóval lemondás és áldozat nélkül a kettő nem nagyon szokott egyszerre működni.
Mindeközben pedig ideális lenne azt gondolni, hogy a tipikus Lazarvs hallgató egyébként több Bell Witch-et hallgat, mint Panterát, de egyrészt erről nem feltétlenül a zenekar tehet, hogy nem így van (erről később), másfelől pedig inkább a széles merítésű néplélek részéről visszajelzés az, hogy ha egy kicsit többet mutatsz ebből a közegből alapvetően kommersz, a popkultúra által életre hívott eszközök használatával, akkor meg lehet a hajlandóság a megismerésre. És az elvitathatatlan, hogy a Lazarvs mindig igyekszik olyan előzenekarokat választani, akik szintén megmutathatják így magukat szélesebb közönség számára, ezzel is visszaadva a saját közegüknek, még ha ebben a pozícióban könnyű is lehet benne ragadni.
Nem tudok elfogulatlanul nyilatkozni erről a lemezről, hiszen volt időszak, amikor szorosan dolgoztam együtt a zenekarral. Alapvetően én is üdvözöltem a névváltás gondolatát, viszont az előző albumról továbbra is azt gondolom, hogy artisztikus értelemben nem hozta meg azt az újjászületést, amit ez a rég várt mérföldkő megkövetelhetett volna. Ez kicsit összefügg a fenti gondolatommal, a két világ közti buborék feszítése miatt: ha az előző lemez szélsőségesebb és fenyegetőbb lett volna, mint valaha, akkor lett volna nemzetközi(bb) relevanciája (ezt az űrt pedig a Teeth Marks már nem tudja bepótolni, mert ahhoz elkéstek ezek a dalok, és a produkció bemutatkozása is inkább lett visszás, mint ünnepelt), így viszont csak megerősítette azt az érzést, hogy a Lazarvs kicsit a “minden-országnak-megvan-a-maga-helyi-metalistene” irányba tart, ami pedig aligha lehet vágyott állapot a triónak. Sőt, megkockáztatom, hogy ez simán lehet feszültségforrás is, hiszen a korábban említett üvegplafon miatt véges a játszóhelyek és nézőszámok elérése itthon, és ha az országhatárokon kívül egy produkció elvérzik, mert nem talál fogást az előrelépésben, vagy abban, hogy be tudjon lépni a körforgásba, akkor az mindenki lelkesedését le tudja törni, pláne ennyi közös év után, ha és amennyiben ez vágyálom vagy szempont, márpedig egy ekkora produkciónál álszentség lenne ezt megkérdőjelezni.
A Blackest szerintem nem azért lett nehéz lemez, amiket Andris az előzetes interjúkban vázolt, hanem mert azt hallom a dalokból, hogy borzasztóan egyedül maradtak Makkossal az alkotófolyamatban, érdemi iránymutatás nélkül. Olyan az album összhatása, mintha nem lett volna meg az az artisztikus párbeszéd, vagy inkább olyan jellegű szándék, amivel egyfajta irányvonalként kirajzolódott volna, hogy a diszkográfiához képest merre mozduljon el a lemez, és hogy 2023-ban mivel tudja emelni a tétet a Lazarvs, mint intézmény és mint alkotóközösség.
A korábbi lemezek okkulttal kacérkodó szimbólumrendszere a múlté, legalábbis jelentősen háttérbe szorult, amit a dalok is levetkőztek, és emellett a szövegek személyesebbek, mint valaha, miközben a zenei karakter arra épül, amit elvársz a bandától. Az szerintem sosem baj, ha egy lemez inkább megbizható, mintsem félremenjen az öncélú kísérletek miatt, de az album néhol akaratlanul is fáradt, és olyan érzést kelt, mintha ennek a lemeznek meg kellett volna születnie már-már muszájból, semmint egy újabb, közösen, teljes erővel alkotott életjel volna, amivel magasabb polcra szeretnék tenni a Lazarvst, mint generációjának legszélesebb bázist elérő extrémzenei produkcióját.
Amit én alapvetően hiányolok élményként a dalok egészéből, az a fenyegető-baljós atmoszféra és az agresszív elemek közötti természetes átjárás, amivel mindeddig hatásosan tudott bánni a trió, és helyenként most is felsejlik, de nem uralja az album egészét. Ennek hiányában olyan helyzet áll elő, hogy minden el van játszva, mindenki képzett a hangszerén, de senkitől sem hallani olyan határfeszegetést vagy belső késztetést hogy legyen ‘valamilyenebb’, vagy egyáltalán, hogy a Blackest a karakterével különülhessen el a többi kiadványtól, és ne azzal, hogy a dalszövegekből és énekdallamokból egy kissé sarokba szorult, ilyen most-vagy-soha helyzet vázolódik fel, amivel a lemezírás során duóként maradt páros magára is iszonyatos terhet pakolhatott.
A végig dallamos énektémákra felépülő Perpetual Rule című dal ilyen értelemben magasan kiemelkedik, de a hangulatában és a soraiban is nagyban támaszkodik a traumakezelésre, ahogy több szöveg is olyan feszültséggel operál, amiben a bizonyításvágynak van önterápiás szerepe, szemben azzal az okkult elemekkel játszó atmoszférával, amihez korábban a Lazarvs magabiztosan nyúlt. Ez persze lehet üdvözölendő is, hiszen a letisztult formanyelvvel amúgy van megújulási lehetőség a zenekarban, de közben valahogy mégsem áll (még) össze a végeredmény, és így kicsit elkülönülnek a thrash-es megoldások, a doomos felezések, az acsarkodás és a grunge-os vokálok egymástól, ahelyett, hogy minden egyes alkalommal, feltétel nélkül egymást erősítsék.
Hangulatát tekintve egyébként a HEX-hez és nyomokban a Hellish-hez még így is közelebb áll az album, mint elődje - miközben a pergőhangzás talán sosem volt ennyire jól eltalálva, mint most -, viszont az összhatást tekintve nincs benne olyan alkotói tűz, felszabadultság vagy bizonyításvágy, mint ami mondjuk a maga szélsőségében / tét nélküliségében megjelent a Teeth Marks lemezfelvételében, bár több mint tíz év után lehet, hogy ezt nem is lehet alapvetően elvárni már.
Emiatt egy, a saját keretein belül magabiztosan mozgó album lett a Blackest, amit a keményvonalas / fizetőképes hazai rajongók így is szeretni, átélni fognak, főleg a személyesebb hangvételű, negatív spirállal szembemenő szövegek miatt, amikben Andris személyesebb, mint valaha. Viszont a korábbiakhoz képest kevesebb a kontrollálatlan düh, több a kétely és az önsanyargatás is ezekben a dalokban, zenei értelemben pedig emiatt inkább tűnik ez az album terápiás felvételnek, semmint egy tudatosan ilyennek szánt következő fejezetnek, vagy ha úgy tetszik, megkonstruált előrelépésnek a zenekar életében.
Ez persze nem azt jelenti, hogy ez az állomás a befelé nézéssel meg a felismerésekkel ne kellene a zenekar életében - sőt, az egyik legfontosabb dolog az önreflexió, én is ezt tanulom másfél éve -, csak a végeredmény emiatt pont azt a kohéziót hiányolja, amivel mindmáig azonosítják rajongói a produkciót. És őszintén csak remélni tudom, hogy a tagcsere után megszilárdul annyira a Lazarvs, hogy újra célt, kihívást találjanak a zenélésben.
És ha ez még belefér az idődbe, a mosonmagyaróvári Erased bemutatkozó EP-jének mindenképp adj egy esélyt. A Clear Skies hiánypótló a hazai metalcore undergroundban, mert egyszerre reflektál az utóbbi évek disszonáns, múltidéző hullámára (Sanction, Renounced, Chamber, stb.), miközben megvan benne már most az a kelet-európai keserűség, amitől saját karaktere is van ezeknek a daloknak. A felvételen van már magyar nyelvű dal is, és bármelyik irányt is választja majd a zenekar a jövőben, én csak remélni tudom, hogy nem felejtik ki ezeket a disszonáns lefogásokat, mert nagyon kellett már nekünk egy ilyen vérfrissítés.
Köszönöm, hogy ezt végigolvastátok, és minden visszajelzésnek örülök! A következő tematikus hírlevelem ötlete már formálódik a fejemben, kicsit esszé-jellege lesz majd, de remélem, nem bánjátok majd. Ha igen, szóljatok, és akkor visszaállok a szigorú értelemben vett lemezkritikákhoz, elvégre ezért olvastátok el eddig a pontig ezt a levelet.